Ask no questions and you'll get no lies

Być wolnym to móc nie kłamać, ale to nie do wolności chcę odnieść dzisiejszy post. Nie mam takiego zamiaru, gdyż nie mam tu zbyt wiele do powiedzenia. Nikt z nas nie jest wolny, a jeśli ktoś tę wolność odnajdzie, to będzie mógł mówić o wygranej. Dziś chcę porozmawiać o kłamstwie.


 Wydaje się, że ludzie kłamią, bo kłamią ich przyjaciele, sąsiedzi czy nauczyciele. Krótka lista najczęstszych kłamstw : „Wszystko będzie dobrze”, „Nie mogę, może kiedy indziej”, „Tak” i „Nie”. Można by sądzić, że kłamstwa biorą się jak inne złe rzeczy na tym świecie same z siebie, ale to tak nie działa. Wystarczy spojrzeć na nienawiść. Czy nienawiść wynika z nienawiści ? Czy każdy rodzi się z nienawiścią ? Czy każdy w wieku trzech lat wie, że chce zamordować miliony niewinnych ludzi ? Większość największych zbrodniarzy świata, czerpała siłę do nienawiści z przeżyć wewnętrznych, jakie miały miejsce w ich dzieciństwie. Ich działanie było uzasadnione, miało swój powód, bo nie ma rzeczy, które biorą się same z siebie. Dowodów na to możemy znaleźć w tysiącach książek.


Od zawsze odrzucały mnie książki, w których główny bohater z dnia na dzień zamienia się z dobrego chłopaka na brutalnego mordercę, bo akurat tego dnia wstał lewą nogą. I tyle, żadnego wytłumaczenia jego nastawienia ani usprawiedliwienia jego czynów. Nie, żeby nienawiść można było usprawiedliwić, ale chyba rozumiecie, o co mi chodzi ?

Kłamstwo może mieć kilka źródeł. Pierwsze z nich to sytuacja, kiedy po prostu boisz się wyrazić swoje poglądy, boisz się, że ktoś cię odrzuci za to, co CZUJESZ, MÓWISZ lub ROBISZ. Więc wolisz po prostu powiedzieć coś innego, użyć innego słowa, z którym się nie zgadzasz i które nie jest prawdą. Brawo, dziesięć kłamstw dziennie – gotowe. Wyrażanie własnego zdania to umiejętność, którą niewielu z nas potrafi, ale zapewniam Was, że to nie działa tak, że jeśli powiecie, co myślicie, to od razu zostaniecie odrzuceni przez społeczeństwo.

Spokojnie, nie wyrzucą was ze szkoły.
Rodzice nie dadzą Wam rocznego szlabanu.
Nie zostaniecie samotni przez resztę życia.

Znam dziewczynę, która mówi, co myśli. Czy ktoś ją odrzuca ? Nie. Ci, którzy jej nie lubią, nie lubiliby jej również wtedy, kiedy siedziałaby cicho. Czy coś zyskuje ? Szacunek. I to, że inni przy niej również mówią, co myślą. ROZUMIESZ ? To, że ktoś Cię nie lubi teraz, nie znaczy, że lubiłby Cię, gdybyś mówił mniej czy więcej. Musisz jednak pamiętać o tym, że Twoje zdanie nie jest najważniejsze i nie możesz wtrącać go wszędzie tam, gdzie tylko się da.


Drugim źródłem kłamstwa jest chęć zaimponowania innym. Mówisz, że robiłeś to a to, z tym i z tym, tam i wtedy, a w rzeczywistości leżałeś na kanapie. Znajome ? Jest to z pewnością spotykane na Instagramie, bo przecież masz idealne życie, cudownych przyjaciół, wspaniałą rodzinę i pokój na miarę gwiazdy Hollywood. I jeszcze nie masz żadnych zmartwień. Internet to zakłamana rzeczywistość, ale i tak ją kochamy.

Trzecim źródłem jest wyjście z kłopotów. Powiedziałeś coś, czego nie przemyślałeś i kłamstwem starasz się uniknąć odpowiedzialności. To zrozumiałe, ale muszę to przyznać – kłamstwo zawsze wyjdzie na jaw. Nawet, jeśli miałoby się to stać po kilku latach. Czasem, o dziwo, łatwiej jest powiedzieć prawdę.


Staram się tu wszystkich pouczać i bawić w stróża prawa, choć kłamstwo jest jedną z rzeczy, które zdarzają mi się nagminnie. Jestem zmęczona po szkole, więc tłumaczę się tym, że się przeziębiłam i nie mogę wyjść z domu. Mówię, że posprzątałam w szafie, kiedy o tym zapomniałam. Mówię, że pouczę się i odrobię zadania, a nawet nie wiem, gdzie zostawiłam torbę. Pozostaje pytanie, czy kłamstwo jest złe ? Jest jak cukrzyca. Nie zabija, ale może doprowadzić do śmierci. Będąc zobojętniałym na kłamstwo, stajesz się zobojętniałym na retusz rzeczywistości, której ofiarą stajesz się Ty sam.

36 komentarzy:

 1. love that sweater...you look lovely!
  sometimes we get told lies even when we don't ask any questions.

  http://modaodaradosti.blogspot.ba/

  OdpowiedzUsuń
 2. Hi Olivia! thank you for a nice comment! I really love your hair!!!! I am already following you for a while though :) BEAUTYPUSINKA

  OdpowiedzUsuń
 3. bardzo dojrzały i rozsądny tekst:) ale są kłamstwa i kłamstewka, nie zawsze można mówić prawdę bo po prostu można komuś zrobić krzywdę, nie powiesz otyłej osobie, że jest gruba bo tak naprawdę nie znamy przyczyny tej otyłości, nie powiesz komuś, że nosi za ciasne rzeczy bo to nie twoja sprawa itp. ale kłamstwo jest złe i nie toleruję go ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zgadzam się w stu procentach, mam na myśli sytuacje, kiedy ktoś pyta nas o nasze zdanie, stanowisko. Nigdy nie lubiłam się wychylać i dodawać swoich trzech groszy, ale kiedy ktoś pyta, co o czymś sądzę - uważam, że szczerość to podstawa każdej relacji. Teraz, zwłaszcza internecie przyjęło się, że każdy ma prawo do wytykania komuś wad, a każdy odbiorca musi dobrze znosić krytykę, która często jest bezpodstawna. Niestety.
   Dziękuję za komentarz x :)

   Usuń
 4. ALe musialas sie napracowac nad tekstem! Podzwiam!

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo ładna bluza, pięknie wyglądasz ;)

  Gorąco pozdrawiam ! Zapraszam na mój blog

  OdpowiedzUsuń
 6. Bardzo ciekawy print na swetrze:)

  http://diamontsfashion.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 7. Tęskniłam za Twoimi takimi postami. Bardzo mądrze piszesz serio, aż przyjemnie się czyta :)
  Masz rację. Kłamstwo ma wiele źródeł, ale nie zawsze jest przez kogoś wypowiadane, bo ktoś jest złym człowiekiem. Czasem np. wie że prawda nas urazi czy załamie i po prostu chce dla nas lepiej. Aczkolwiek jak to się mówi, lepsza gorzka prawda niż słodkie kłamstwo.
  Śliczne zdjęcia.
  mybeautifuleveryday.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 8. Ciekawa bluza :)) pozdrawiam serdecznie :) woman-with-class.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 9. Ciekawa bluza :)) pozdrawiam serdecznie :) woman-with-class.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 10. Kłamstwo ma wiele źródeł to prawda, ale chciałabym wrócić do nienawiści i morderców. Nawet jeśli zostali w dzieciństwie zranieni itd. czy te przeżycia mogą ich usprawiedliwiać? Moim zdaniem nie, tak samo nie usprawiedliwiajmy kłamstwa, jeśli jesteśmy zmęczeni po szkole a kumpela ciągnie nas na dwór powiedzmy po prostu nie, jestem zmęczona, muszę odpocząć. Nie tlumaczmy się tym, że to ją zrani itd.
  http://my-natalias-place.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 11. So cute sweater!
  http://solaanteelespejo.blogspot.com.es/

  OdpowiedzUsuń
 12. You look super cute and comfy! I really love the sweater. xx

  OdpowiedzUsuń
 13. Bardzo mądry post. Uważam, że wszystko wynika z czegoś. Podane przez ciebie powody kłamstw są jak najbardziej trafne jednak wokół nich unosi się otoczka miliona innych spraw i powodów. Kłamstwa czasem dają nam ulgę, pomagają, jak mówisz są złe, ale czy na pewno? Każdy z nas kłamie w jakiś sposób jeśli nie w stosunku do innych, to do siebie. Nie jesteśmy sie w stanie tego wyzbyć ponieważ jesteśmy tylko ludźmi.

  OdpowiedzUsuń
 14. The lie is bad. Your sweater is so beautiful.
  Kisses!

  galerafashion.com

  OdpowiedzUsuń
 15. Bardzo dobry i szczery post! lubię czytać takie posty :)

  OdpowiedzUsuń
 16. Bardzo mądrze napisane! Świetne zdjęcia!
  Mój blog♡

  OdpowiedzUsuń
 17. Great post!

  You have a nice blog!

  Would you like to follow each other? Let me know on my blog.

  Have a great day!

  xoxo Jacqueline
  www.hokis1981.com

  OdpowiedzUsuń
 18. Świetny post ! Bardzo mądrze i szczerze napisałaś :) A wygląd bloga genialny ! https://modowybloog.blogspot.com/ zapraszam na mój !

  OdpowiedzUsuń
 19. super napisałaś bardzo fajny post :)
  http://swieciedziewczyn.blogspot.com/ zapraszamy do nas :*

  OdpowiedzUsuń
 20. Racja, trzeba pamiętać o tym, że nie tylko nasze zdanie się liczy ;)

  Zapraszam na ROZDANIE

  OdpowiedzUsuń
 21. Wow! Great photos!
  Lovely post!
  Have a wonderful day!
  www.recklessdiary.ru

  OdpowiedzUsuń
 22. Bardzo mądry i dojrzały post. Masz talent do pisania :)
  MIKOLAJKULICKI.BLOGSPOT.COM-KLIK!

  OdpowiedzUsuń
 23. wolę, gdy ludzie są wobec mnie szczerzy i też staram się taka być, nawet w domu z rodzicami staram się mówić samą prawdę bo jest mi z tym lżej, po co kłamać :)
  MOJE DOROSŁE ŻYCIE

  OdpowiedzUsuń
 24. Kiedyś natknęłam się na cytat, który mówił, że kłamiemy, bo nie potrafimy znieść prawdy. Ja sama staram się nie kłamać (no chyba, że chodzi o czyjeś dobro, albo o powód nie zrobienia zadania domowego) i zwykle mówię prawdę. Kiedy ktoś się mnie pyta, czy ładnie wygląda, nie owijam w bawełnę, jeśli mi się nie podoba, to po prostu mówię "nie". Szczerość to ciężki orzech do zgryzienia, ale kłamstwo bywa sto razy gorsze.
  Najszczersza prawda jest lepsza niż najpiękniejsze kłamstwo :)

  Obserwatorium Gwiazd - miejsce pełne melancholii

  OdpowiedzUsuń
 25. o mamo, mega, mega wartościowy post. Poruszyłaś naprawdę dobry temat. Kłamstwo jest bardzo proste, ale prawda też taka może być. Nie musi być ona chamska, zamiast kłamać możemy spokojnie i bez urażania kogoś powiedzieć co tak naprawdę czujemy i sądzimy

  magdawiglusz.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 26. Nice Sweater;)
  Kiss

  www.inspirationswithm.blogspot.pt

  OdpowiedzUsuń
 27. Bardzo dobry tekst. Bije od niego Twoją dojrzałością. Zdecydowanie się zgadzam z Twoim podsumowaniem, że kłamstwo jest jak cukrzyca i tak naprawdę czasem nawet sobie nie zdajemy sobie sprawy jak łatwo przychodzi nam kłamać.

  suszilifestyle.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 28. Ja powiem tyle: Kłamstwo ma krótkie nogi. Cokolwiek nie zrobimy i tak wszystko wyjdzie na jaw. Cudowny wpis :)

  rilseee.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 29. Hej. Możesz nam pomóc? Będę wdzięczny. Moja firma ma niezapłaconą fakturę przez klienta, pomożesz w momencie gdy po prostu skomentujesz lub udostępnisz nasz post gdziekolwiek gdyż pozycjonujemy temu Panu wpis do TOP 1

  Mariusz Trestka opinie

  OdpowiedzUsuń

♥ Dziękuję za komentarze,to naprawdę wielka motywacja :)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Copyright © 2014 BLOG017 , Blogger